Elektrik Panosu Temelleri

ELEKTRİK PANO BİLEŞENLERİ ve TEMELİ

Elektrik panosu temelleri nedir ? Elektrik panosu bileşenleri nedir ? Elektrik panosunda başlıca neler bulunur ? Elektrik panosu basitçe nedir ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Elektrik Panosu Temelleri adlı yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Başlayalım.

ELEKTRİK PANOSU

Tipik olarak hangi cihazları ve ekipmanları kullandığımız, cihazların nasıl kablolanacağı, kontrol panelini ve kabini normal bir sıcaklık aralığında nasıl tutacağımız gibi elektrik kontrol panellerinin temelleri hakkında birçok soru alıyoruz.

Bu soruların bazılarını yanıtlamak için, bir kontrol panelinin temel bileşenlerinin neler olduğunu, nasıl kablolandıklarını ve işlevi görmeniz için ortağımızın atölyelerinden birine gidip gerçek bir elektrik kontrol panelini gözden geçiren yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. İnceleyeceğimiz kontrol paneli, atık suyu temiz suya çeviren bir sistem için kullanılmaktadır. Atık su örneği, banyodan veya tuvaletten çıkan su olabilir.

Bu kontrol paneli, bu atık suyu temizleyen ve içme suyuna çeviren sistemi kontrol ediyor olduğunu varsayalım.

Ne kadar çok ekipman ve cihaza sahip olursanız, ihtiyacınız olan kontrol kabini o kadar büyük olur.

Panel üzerinde bulunan anahtarlar , butonlar panelin ön tarafında PLC giriş ve çıkışlarına bağlı olarak bulunmaktadır.

Buzzer

Panel üzerinde sahip olduğumuz ilk anahtar ya da ekipmanlardan birisi de Buzzer’dır.

Bu, sistemde aktif bir alarm olduğunda kullandığınız ve bastığınız düğmedir.Sistemde aktif bir alarm olduğunda, teknisyen, mühendis veya fabrikada sorumlu kişi, alarmı kabul etmek ve zili susturmak için bu düğmeye basar.

Bu nedenle, buna genellikle onay düğmesi de diyoruz.

Ama sorabilirsiniz, bunu neden yapıyoruz?

Alarmı kabul ederek neden bu düğmeye basmalı ve zili susturmalıyız? Öncelikle, bariz olanı belirtmek için, aktif bir alarm olduğunda bu düğmeye basarak, yalnızca zil sesini kapatabilirsiniz.

Cevap basit, çünkü sorunu çözmeye çalışırken kulaklarınızda o sinir bozucu, yüksek sesli zil sesini istemezsiniz.

Bu nedenle, sistemde aktif bir alarm olduğunda ve bu çılgın yüksek ses çıkardığında, mühendis veya teknisyen bu düğmeye basarak zili susturabilir ve bunu yaparken de alarmın farkında olduklarını kabul ederler.

Elektrik panosu

Acil Stop Butonu

Adından da anlaşılacağı gibi, acil bir durumda tüm sistemi kapatmak için bu anahtarı kullanırsınız ve bunu yaparak sisteme veya etrafındaki insanlara zarar gelmesini önleyebilirsiniz.

Acil Durdurma cihazları, yararlı olmak için her zaman insanların çalıştığı yere yakındır, ancak istenmeyen kullanımları önlemek için etrafında bazen birtakım donanımsal korumalar bulunabilir. Neden? Çünkü birisi istemeden bu düğmeye basarsa tüm sistem tamamen kapanacaktır.

Acil durum anahtarı neden normalde kapalı kontaktır?

Şimdi, bu Acil Durdurmayı neden normalde kapalı bir anahtar olarak kullandığımızı merak edebilirsiniz.

Diyelim ki bunun yerine normalde açık bir anahtarınız var. Bu, anahtarın normal durumda açık olduğu ve basıldığında kapanacağı anlamına gelir, değil mi? Şimdi, diyelim ki sizin farkında değilsiniz, kontağın alt kısmına bağlı bir telin bağlantısı kesildi ve siz farkında değilsiniz.

Şimdi, acil bir durum olduğunda ne olur? Acil bir durum olduğunda, bu Acil Durdurma anahtarına basarsınız, ANCAK anahtar çalışmaz. Kendini asla böyle bir duruma sokmak istemezsiniz.

Çünkü bu durum çok gecikme yaşatabilir ve aynı zamanda çok tehlikelidir.

Acil durum anahtarı kilit modu

Burada sahip olduğumuz Acil Durdurma, basıldığında kilit moduna geçer.

Şimdi anahtarın kilidini açıp tekrar normal moda döndürmek için onu çevirebiliriz ve anahtar tekrar normal moda geri dönecektir.

Panel üzerinde ki anahtarlar PLC’ye nasıl bağlanır ?

Pano üzerindeki anahtarın PLC girişine kadar bağlandığını görürsünüz.

Bunu herhangi bir plc olarak düşünelim. Genel olarak mavi kablolar dijital giriş ve çıkış sinyalleridir; beyaz kablolar analog girişler ve çıkış sinyalleridir.

Bu kablolar sahadaki sensörler ve aktüatörlerden gelmekte ve PLC’ye bağlanmaktadır.

Kapı üzerinde bulunan Acil Durdurma, PLC girişine sadece açma ve kapama sinyali gönderdiği için PLC dijital giriş kartına bağlıdır.

Bağlantı şeması

Şimdi, Acil Durdurmayı PLC’de hangi girişe bağlamanız gerektiğini nasıl bilmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.Bu bağlantı elektrik şemasına göre yapılır. Daha sonraki bir makalede, kablo bağlantı şemasının ayrıntılarına gireceğiz ve size kontrol paneli kablolarını okumanın ve gerçekleştirmenin ne kadar basit olduğunu göstereceğiz.

Elektrik Panosu Bileşenlerine Genel Bakış  ;

Şimdi size bu panel için sahip olduğumuz tüm önemli bileşenlere genel bir bakış sunalım ve ayrıca nasıl bağlandıklarını da görelim.

CPU

Bir PLC için sahip olduğumuz ilk modül bir CPU’dur.Bu CPU’nun birkaç LED göstergesi, birkaç Ethernet portu ve ayrıca bir grup DIP anahtarı vardır.

Giriş ve çıkış kartları

Burada sahip olduğunuz PLC, bir CPU ile birlikte PLC donanımını oluşturan birkaç giriş ve çıkış kartı içeren bir birimdir.

PLC kablolama

Bu teller, kanal boyunca tüm yol boyunca gelir ve ardından panelin içindeki terminallere bağlanır.

Böylece tellerin bir ucu PLC kartlarına, diğer ucu terminallere bağlanır. Şimdi daha sonra bu kontrol panelini sahaya veya fabrikaya kurduğumuzda sensörler terminallerin diğer ucuna bağlayarak işlemlerinize devam edersiniz.

Ethernet ;

Ethernet anahtarı, İletişim Arayüz Birimi veya CIU dediğimiz başka cihazlara bağlanır. Bu arayüz üniteleri sahada kurulu pompalara bağlanır ve PLC pompaları bu şekilde kontrol edebilir.

Ya da ethernet switchleri ile birden fazla cihaz hub’lar üzerinden birbiri ile iletişim kurabilir.

Güç kaynakları

Kontrol panelinde güç kaynağımız her zaman bulunacaktır.

220VAC enerjiyi 24VDC’ye çevirerek dc ile beslenen cihazların beslemesini yapabiliriz ve burada güç kaynağı anlamında en önemli hususlardan biriside bu güç kaynaklarının çıkış akımlarıdır.

PLC güç kaynaklarını nasıl boyutlandırırız?

Güç kaynaklarını genellikle ihtiyaç duyduğumuz akım çıkışı miktarına göre boyutlandırırız. Örneğin 1 Amp, 3 Amp, 5 Amp, 10 Amp ve 20 Amp çıkış akımına sahip güç kaynaklarımız var. Elimizde ne kadar çok cihaz olursa, o kadar çok akıma ihtiyacımız var ve güç kaynağı da o kadar büyümektedir.

ELEKTRİK PANOSU TEMELLERİ SONUÇ :

Bugün Elektrik Panosu Temelleri adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyoruz sizlere faydalı olacaktır.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.