Plc Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

PLC NEDİR ?

Plc Nedir ve nerelerde kullanılır ? Plc’nin açılımı nedir ? Plcler endüstride nasıl kullanılır? Plc markaları ve modelleri nedir ? Bu ve benzeri yazılarımıza başladığımız bu serinin ilk makalesinde Plc Nedir adlı yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Başlayalım.

PLC NEDİR ve NERELERDE KULLANILIR ?

Programlanabilir Mantık Denetleyicileri (PLC) genellikle, aşağıdakileri yapmak için kullanılan donanım ve yazılımı içeren endüstriyel bilgisayarlar olarak tanımlanır.

Daha spesifik olarak, endüstriyel elektromekanik işlemlerin otomasyonu için plc’ler kullanılır.

İşletmelerin üretim bölümlerinde veya makine kontrolü gibi denetim işlerinde kullanılan bir otomasyon cihazıdır.

Normal bilgisayarlar gibi olmaksızın bir çok  giriş ve çıkışı (Inputs/Outputs) mevcuttur.

Genelllikle birçok avantajlarından en yaygın olanlarından biriside mekanik darbeler olsun büyük miktarda sıcaklık fark ve değişimleri olsun çeşitli elektriksel gürültüler vb. durumlara karşı dayanıklı olmasıdır.

Bunun dışında PLC minimum hata oranında kaliteli üretimi çok kısa zaman dilimi içerisinde gerçekleştrilmesinde çok büyük rol oynar.PLC’ler Merkezi işlem birimi(CPU),Bellek birimi(RAM,ROM,PROM,vb…),Giriş birimi(Inputs),Çıkış birimi(Outputs) olmak üzere 4 ana gruptan oluşur.

plc nedir

MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ(CPU)

CPU,tüm sistem etkinliğini öncelikle işlemci ve bellek sistemi aracılığıyla kontrol eden zamanlama sayma gibi görevleri üstlenen en iyi tabirle PLC’ye zeka veren en önemli birimdir.

BELLEK BİRİMİ(RAM,ROM,EPROM…)

PLC’lerde genellikle EPROM kullanılmakla birlikte her bellek alanının farklı işlevleri vardır.

Bu kendine özgü programlamada programlar PLC’nin hafızasında saklanır.

Bu bellek alanı silinebilmekle beraber tekrar tekrar üzerine yazılabilmektedir.

Giriş / çıkış sistemi, saha cihazlarına fiziksel olarak bağlıdır ve CPU ile bilgileri arasındaki arayüzü sağlar.

Girişler ve çıkışlar CPU giriş verilerini işledikten sonra kullanıcı programını yürütüp gerekli çıktı değişikliklerini yapar.

Programlanabilir Mantık Denetleyicisi ile otomatikleştirmenin en büyük yararı, işlemi tekrarlama veya değiştirme ve çoğaltma becerisidir.

Hangi konularda PLC’yi seçebiliriz diye sorarsak yapılabiliritesi olanları  şu şekilde ifade edebiliriz ;

Giriş-Çıkış noktası sayısı

Elektriksel özellikleri

Program ve veri kapasitesi

Komut işleme hızı

Zamanlayıcı ve sayıcı sayısı

Haberleşme (iletişim) olanakları

Şifre korunması

Yarı iletken çıkışların dielektrik dayanımı düzeyi gibi güçlü özelliklere sahiptir.

 Tipik PLC’ler, her tür sensör ve çıkış cihazını barındırmak için çok çeşitli giriş çıkış modüllerine sahiptir.

Ötesinde plc’ler analog giriş – çıkış , haberleşme , hızlı sayıcı vb. modülleri destekleyerek bu ürün gruplarının kullanımını sağlar.

Örneğin giriş modülleri, yakınlık veya fotoelektrik sensörler, limit anahtarları gibi cihazlarla nesne varlığını veya olayları tespit etmek için kullanılabilir ve bu modüller ayrı çıkış modülleri, motorlar, ışıklar ve solenoid valfler gibi “Açık/Kapalı” yükleri kontrol edebilir.

Analog giriş modülleri akış, basınç, sıcaklık ve seviye transmiterleri gibi proses cihazlarından gelen sinyalleri kabul edebilir.

Bu modüller yorumlayabilir sinyal ve cihazların elektrik özellikleri tarafından belirlenen bir aralıkta bir değer sunar.

Analog çıkışlar panel ölçerler, değişken frekanslı sürücüler veya analog akış valfleri gibi değişken, analog bir kontrol sinyali gerektirir.

Birçok PLC ayrıca özel yüksek hızlı giriş-çıkış veya hareket kontrolü, seri(modbus) veya Ethernet iletişimleri gibi modülleri destekler.

Yani bu makaledende anlaşılacağı üzere PLC  sayısız röleli devreyi hayatımızdan çıkarmış bulunup her alandaki endüstriyel sistemleri robotize edebilme özelliği ve tek bir noktadan kontrol edebilme olanağı sunmuştur.

Başlıca ülkemizde kullanılan plc markalarına örnek vermek gerekirse, Omron , Delta, Siemens , GMT , Fultek , Lenze , Allen Bradley vb. örnek gösterilebilir.

PLC NEDİR SONUÇ :

Bu yazımızda Plc Nedir adlı makalemizi sizlerle paylaştık.Umuyorum sizler adına faydalı bir yazı olmuştur.

İyi Çalışmalar

YAZAN : AHMET KAAN ÇELİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.