Plc Tarihçesi – Plc Programlama

PLC TARİHÇESİ

Plc ve plc tarihçesi nedir ?Plc’ler ne zaman üretilmişlerdir ? Plc nasıl çalışır ve neden üretilmiştir ? Plc tam olarak ne iş yapar ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Plc Tarihçesi adlı yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Başlayalım.

PLC TARİHİ

PLC veya açılımı Programlanabilir Mantık Denetleyici olarak bilinen bu cihazlar, otomasyon endüstrisinde bir devrim yaratmıştır diyebiliriz.

1968 yılından önce programlanabilir kontrolör henüz yoktu.Yerine var olan şey, bir çözüme ihtiyaç duyan benzersiz bir zorluklar dizisiydi ki bu aslında günümüzdeki çok çeşitli ve kapsamlı makineleri plc olmadan nasıl kontrol edebiliriz sorusu ile birlikte gelen zorlukları ifade etmektedir.

Bu sıkıntılar ve beraberindeki bilgisayarın aktif kullanıldığı devrin birleşimi sonucu PLC fikrinin ortaya atılmasına ve çıkmasına neden oldu.

PLC henüz üretilmeden ve kullanılmadan önce makineleri kontrol etmenin tek yolu röle kullanmaktı. Röleler bir bobin içeren ve bu bobin enerjilenmesi sonucu elektromanyetik alan etkisi ile kontakları konum değiştiren cihazlardır ve kabaca bu şekilde çalışır.Enerji verildiğinde, bir anahtarı etkin bir şekilde açık veya kapalı konumuna çekmek için manyetik bir kuvvet oluşturur.

Rölenin enerjisi kesildiğinde, anahtar cihazı serbest bırakır ve açık kontakları kapatıp veya kapalı kontakları açar yani konumuna döndürür.

Örneğin, bir motor beslemesinin açık veya kapalı olup olmadığını kontrol etmek istersek ya da kontrol etmek istersek, güç kaynağı ile motor arasına bir röle bağlayabilirim ki bu aslında kabaca kontaktör olduğunu varsayarsak kontaktörün röle ile kontrolü olarak düşünülebilir.

Plc tarihçesi

Sonra motora güç gelip gelmediğini kontrol edebilirim.

Makineye enerji vermek veya enerjiyi kesmek için güç röleleri olarakta ifade edebileceğimiz röleler kullanılırdı ve her enerjinin aktif olması veya enerjinin kapalı olması için röle kullanımı demek makinede birçok röle olması demektir.

Bunu da gözünüzde canlandırdığınızda içinden çıkılmaz olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Modern fabrikaları ve sadece bir makineyi kontrol etmek için kaç motoru açma/kapama güç anahtarına ihtiyacınız olduğunu düşünün.

İhtiyacınız olan tüm kontrol rölelerini ekleyin ve ne elde edersiniz ?  

Tüm bu makinelerin düzgün çalışması için rolelerin çok özenle ve özel olarak sırayla bağlanması gerekir ve bir rölede çıkan sorun tüm sistemin çalışmamasına neden olacaktır.

Sorun giderme saatler sürebilir ki bunun sebebi genel olarak bobinler arızalanır ve kontaklar aşınır.

Sonrasında bu makinelerin sıkı bir bakım programını takip etmesi gerekir ve birşey değiştirmek istediğinde temel olarak sistemi yeniden yapmanız gerekir.

Yani PLC den önce bu röle sistemini kurarken ve bakımını yaparken çok büyük sorunlar mevcuttu diyebiliriz ya da sorunlardan ziyade bakım vb. ihtiyaçlar için duyulan zaman , insan gücü ve kontrol gereklilikleri günümüze göre çok daha yüksek idi.

Bu ihtiyaçtan ötürü 1969 yılında klasik elektrik kumandanın elektronik bir karşılığı olan ilk PLC piyasaya sürüldü.

1978 yılında ise 4 yıllık ağır çalışmaların ürünü olarak NEMA kuruluşu tarafından ilk Plc’ler piyasaya sürüldü.

İlk PLC’ler ya da programlanabilir mantık kontrolörlerinde giriş ve çıkışlar, röle bobini/kontakları, zamanlayıcılar ve sayıcılarla çalışma yeteneği vardı.

PLC, analog giriş ve çıkış sinyalleri, geliştirilmiş zamanlayıcılar ve sayaçların eklenmesiyle gelişmeye devam etti.

PLC’nin işlevselliği geliştikçe, programlama cihazları ve iletişim de hızlı bir büyüme gördü.

İlk programlama cihazları üretildi ve geliştiridl.

PLC sadece programlama yeteneği sağlamakla kalmadı, aynı zamanda daha kolay test etme ve sorun giderme olanağı da sağladı.

Ve günümüzde Endüstri 4.0, Endüstri 5.0 gibi tüm alanlarda IOT gibi konular dahil tüm yüksek seviyeli programlama dilleri ile çalışabilir ve çok ileri düzey endüstriyel haberleşme konseptlerini destekleyen plc’ler , her geçen gün geliştirilmeye ve çağı yakalamaya devam etmektedir.

PLC TARİHÇESİ NEDİR :

Bugünki yazımızda Plc Tarihçesi Nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı birtakım bilgiler edinmişsinizdir.

İyi Çalışmalar

YAZAN : AHMET KAAN ÇELİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.