UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir?

UPS NEDİR ?

UPS Nedir ? UPS nerelerde nasıl kullanılır ? UPS’in anlamı nedir ? UPS çalışma prensibi ve içeriği nedir ? Kesintisiz güç kaynağı nasıl kullanılır ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız UPS Nedir adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı)

Kesintisiz Güç Kaynağı, birincil güç kaynağında bir kayıp veya önemli bir azalma olduğunda bilgisayarları ve ekipmanı güvende tutmak için kullanılan bir cihazdır.

Bunu başarmak için UPS, mevcut güçte bir kayıp veya azalma tespit ettiğinde devreye giren içerisinde birkaç akü barındırır.

Bu durum tespit edildiğinde, kontrol akülere aktarılır ve bir inverter aracılığıyla akülerin DC voltajı cihazlar için AC’ye dönüştürülür.

Gerçekte, UPS tarafından canlı tutulan bilgisayar sistemleri ve ekipmanı olmak zorunda değildir.

Kullanım alanı akvaryumdan ayak masaj cihazlarına kadar her alanda her şey olabilir.

Sadece basit elektrik kesintilerinden, ışıkların kapanmasından, televizyonun kapanmasından, her şeyden bahsetmiyoruz, ancak bazen ani bir düşüşün cihazlarımızın anlık olarak kapanmasını veya elektrik kesintisi olarak bilinen bir şeyi garantileyebileceği ani güç artışları yaşayabiliriz.

Bu, istemeden veya kasıtlı olarak bir voltaj düşüşünün olduğu yerdir.

Bazen acil bir durumda, kasıtlı olarak neden olunan bir yük azalması söz konusudur.

ups  kesintisiz güç kaynağı nedir

Kesintisiz Güç Kaynağı ile, güçteki azalmayı telafi etmek için tüm sistemlerimiz normal şekilde çalışabilir. UPS’in bir sistemi sürdürebileceği süre değişebilir, ancak sorunun çözülmesine veya en azından sistemlerin kontrollü bir şekilde kapatılmasına olanak tanır.

En basit UPS bile bir dizi parçadan oluşur. Temel bir UPS sisteminde bulabileceğiniz standart parçalara bakacağız.

Bir UPS Sisteminin Standart Parçaları

Bir UPS, bir sisteme güç sağlamak için akü kullanan bir sistem olduğundan, enerjinin tehlikeye girmesi durumunda; elbette pillerimiz ve şarj cihazımız bulunmaktadır.

Aküler DC akım kullandığından ve gelen kaynağımız AC akım olduğundan, bir invertör kullanarak DC’yi AC’ye dönüştürmemiz gerekir.

Son olarak, gelen AC kaynağı ile pil gücü arasında geçiş yapmanın bir yoluna ihtiyacımız var.

Bunun için “transfer anahtarı” denen bir şey kullanıyoruz.

Kabaca UPS Sistemi içeriği ;

– Piller

– Şarj Donanımı

– Çevirici

– Transfer şalteridir.

Bir UPS, ikinci seviye aşırı gerilim koruması sağlar, ancak bir miktar koruma sağlasa da, UPS’in ve ekli ekipmanın ömrünü uzatmak için genellikle yeterli bir Aşırı Gerilim Koruma Cihazı (SPD) ile birlikte kullanılmalıdır.

 Şimdi, farklı Kesintisiz Güç Kaynakları türleri ve bunların tipik işlevlerinin neler olduğu hakkında her şeyi öğreneceğiz.

Farklı Kesintisiz Güç Kaynakları Türleri

Standby (Offline) UPS

İlk olarak ve daha küçük sistemlerde en yaygın olanı Bekleme veya Çevrimdışı UPS’dir. Standby UPS, devreye girme zamanını bekler ve bir elektrik kesintisi olduğunda kontrolü ele alır.

Standby UPS, piyasadaki en uygun maliyetli UPS olma eğilimindedir.

Hat Etkileşimli UPS

Sırada, Line-Interactive UPS’imiz var.Bu tür Kesintisiz Güç Kaynağını küçük işletme altyapısında bulacaksınız.

Standby UPS’ye çok benzer, ancak voltajı otomatik olarak düzenleme özelliğine sahiptir. Bu, gelen beslemeyi izlediği ve voltajın biraz düşük olduğunu veya bir yükselmenin çok yükseğe çıkmasına neden olduğunu tespit ederse yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Cihazlarımıza çıkışı sabit hale getirmek için bu şekilde güç ekleyebilir veya çıkarabilir.

Bu tür bir UPS, daha önce bahsettiğimiz elektrik kesintisi durumu veya ani güç yükselmeleri veya dalgalanmaları için özellikle yararlıdır.

Çevrimiçi Çift Dönüşümlü UPS

Bu tür bir UPS, birincil güç kaynağı gelen besleme değil, akü gücü olduğu için verimlidir. Bu nedenle, bir elektrik kesintisi yaşadığımızda, kapatılacak bir transfer anahtarı yoktur, yani diğer UPS türleriyle alabileceğiniz anahtarlama zamanı yoktur.

Gelen besleme AÇIK olduğunda, piller basitçe şarj olur.AC gelen beslemeyi DC’ye dönüştürdüğü ve ardından inverter bunu çıkış için tekrar AC’ye dönüştürdüğü için “çift dönüştürme” olarak adlandırılır.

Genel olarak, yükün şebeke beslemesindeki düzensizliklerden çok daha yüksek derecede izole edilmesini sağlar.

Bunlar, mevcut en yaygın UPS türleridir.

UPS (KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI) NEDİR SONUÇ :

Bugün UPS nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum sizler adına faydalı olmuştur.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.